تبلیغات
شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها - انسان یا حیوان؟ کدام‌یک؟

شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها

انسان یا حیوان؟ کدام‌یک؟

انسان یا حیوان؟ کدام‌یک؟


استاد مطهری در کتاب انسان و ایمان معتقد است که انسان همان حیوان است اما یک سلسله تفاوت‌هایی وجود دارد که سبب تمایز انسان از حیوان می‌شود و انسانیت را بوجود می‌آورد؛ استاد شهید این تفاوت‌ را در دو ناحیه گرایش‌ها و بینش‌ها  می‌دانند. استاد معتقد است: تفاوت انسان با حیوانات " در شعاع و وسعت آگاهی­‌ها و شناخت­‌ها و همچنین نوع خواسته­‌ها و مطلوب­‌ها است." ایشان معتقدند حیوان در حال زندگی می‌کند و چیزی به عنوان تجربه و آینده‌نگری برایش معنا ندارد اما انسان "ارزشجو ، آرمان‌خواه و کمال مطلوب‏‌خواه" است؛  "آرمان‌هایی را جستجو می‏‌کند که مادی و از نوع سود نیست" و "آن‌چنان آرمان‌پرست است که احیانا ارزش عقیده و آرمانش فوق همه‏ ارزش‌‏های دیگر قرار می‏‌گیرد." در نهایت استاد اینگونه می‌فرمایند که:

"این بینش که‏ تحت ضوابط و قواعد و منطق خاص در آمده نام " علم " یافته است. علم به‏ معنی اعم یعنی مجموع تفکرات بشری درباره جهان که شامل فلسفه هم می‏‌شود محصول کوشش جمعی بشر است که نظم خاص منطقی یافته است ."

ادامه مطلب را مشاهده نمایید...


ایشان در قسمت دیگری از کتاب انسان و ایمان می‌فرمایند" تفاوت عمده و اساسی انسان با جانداران دیگر که‏ ملاک " انسانیت " او است و انسانیت وابسته به آن است، "علم و ایمان"‏ است. انسان حیوانی است که با دو امتیاز " علم‏ و ایمان " از دیگر جانداران امتیاز یافته است."

حال ما که خود را رهرو تعالیم اسلام می‌دانیم:

تا چه میزان حس آرمان‌خواهی و انسانیت را در خود پرورش داده‌ایم؟

تا چه حد از علم و ایمان در امور زندگی، در کلاس درس، در مدرسه، در تلاش برای تربیت دانش‌آموزان و ... استفاده می‌کنیم؟

تا چه حد احساس مسئولیت در قبال پرورش حس آرمانخواهی و کمال مطلوب در دانش‌آموزان و در سطح جامعه در ما وجود دارد؟ و تا چه حد سعی در اجرای آن داریم؟ نقش آن در برنامه‌ریزی آموزش و پرورش چقدر است؟

آیا می‌توانیم ادعا کنیم که امتیازاتی که انسان را برتر از حیوان می‌کند دارا هستیم؟

تا چه حد بینش ما تحت ضوابط و قواعد الهی بوده که بتوانیم نام آن‌را علم بنامیم؟

شعاع وسعت آگاهی‌های ما چقدر است؟اصلاً آگاهی داریم که وسعت داشته‌باشد؟ 

آیا خواسته‌ ما درد دیگران داشتن است یا درد خود داشتن؟

این سوالات و سوالاتی از این قبیل را استاد به زیبایی هرچه تمام‌تر پاسخ گفته و اینک نوبت ماست که آن‌ها را به مرحله اجرا درآوریم و در راستای اجرای آن‌ها با جان و دل تلاش کنیم؛ چرا که پیامبر مکرم اسلام می‌فرمایند: عمر تو شماره نفس های توست و این نفس ها را نگهبانی شمارش می کند.


طبقه بندی: شهید مطهری، اندیشه مطهر، جملات زیبا، کتاب،
برچسب ها:انسان و حیوان، علم و ایمان، ایمان، علم، مطهری، شهید مطهری،

[ سه شنبه 26 خرداد 1394 ] [ 08:40 ] [ مجید ولی‌پور ]

[ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه