تبلیغات
شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها - معلم: تربیت در کنار آموزش

شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها

معلم: تربیت در کنار آموزش
معلم: تربیت در کنار آموزش


 تربیت در کنار آموزش گاهی اوقات ما فراموش می‌کنیم که معلم علاوه بر آموزش، کار تربیت را هم باید انجام دهد، من به عنوان یک معلم ریاضی یا هر معلم دیگر وظیفه‌ دارم که به بعد تربیتی دانش‌آموزان هم توجه کنیم. 

به عقیده من تأثیرگذاری حرف تربیتی و حدیثی که معلم ریاضی یا فیزیک در کلاس درس می‌زند یا استاد ترمودینامیک، کامپیوتر و ...  از طرف دانش‌آموز قابلیت پذیرش بیشتری دارد تا یک معلم دینی و قرآن.

فضای مجازی و صمیمیت دانش‌آموزان با این موجود جذاب و فریبنده را نمی‌توان انکار کرد، گاهی اوقات می‌شنویم میزان زمانی که دانش‌آموزان با دوستان مجازی خود هستند و گردش اینترنتی دارند بسیار بیشتر از بودنِ در کنار خانواده‌ است، و این خود زنگ خطری بس بزرگ است. دانش‌آموزان ما در دنیای مجازی روز به روز در حال غرق شدن هستند و اگر آموزشی نباشد که ابعاد اخلاقی را در آنان پرورش دهد و روز به روز این تذکرات و یادآوری‌های اخلاقی و تربیتی برای آنان یادآوری نشود آیا جامعه‌ای مطلوب امام عصر خواهیم داشت؟.

امروز ما معلمان باید در کنار بعد علمی دانش‌آموزان، به بعد معنوی آنان هم توجه کرده و جامعه‌ای مهدوی و مهدی‌پسند را پرورش دهیم . استاد مطهری چقدر زیبا و دقیق وارد مسئله تربیت می‌شوند و عوامل موثر در تربیت را بیان می‌کنند، این متفکر بزرگ در یادداشت‌های خود در حوزه تربیت و فطرت می‌فرمایند:

 "فرض كنید غنچه را كه می‌خواهید تربیت كنید تا گل بشود، او یك صراط دارد، صراط باریك. او را با زور دست و با چكش و با پتك نمی‌شود شكوفاند و باز كرد. او عوامل نرم و لطیفی مخصوص، لازم دارد. او با دست نسیم و شعاع نور و آب آبپاش و گرمای معتدل در حالی كه شرایط زمینی و خاك او درست باشد، شكفته می‌شود و باز می شود."

به نظر من یک معلم هم می‌تواند نقش نسیم داشته با‌شد هم شعاع نور، هم آب‌ باشد و هم گرمای معتدل؛ معلم می‌تواند همه شرایطی که استاد موثر در تربیت می‌دانند را داشته‌باشد و به کار تربیت دانش‌آموزان بپردازد. امیدوارام ما از این بیانات استاد درس بگیریم و در کلاس درس از آن استفاده کنیم.

یک کلیپ هم از رهبر فرزانه انقلاب در ارتباط با موضوع قرار می‌دهم انشاءلله که استفاده کنید.


دانلود کنید

 طبقه بندی: شهید مطهری، اندیشه مطهر، جملات زیبا، امامت و رهبری، ارتباط با خدا، کلیپ، دانلود،
برچسب ها:مطهری، شهید مطهری، تربیت، معلم، بعد معنوی، دانش‌آموز، کلیپ،
دنبالک ها:تربیت و فطرت و فرق تربیت با صنعت، روشنگری،

[ پنجشنبه 28 خرداد 1394 ] [ 12:01 ] [ مجید ولی‌پور ]

[ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه