تبلیغات
شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها - روحیه سالم

شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها

روحیه سالم

روحیه سالم


آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که شباهت انسان و درخت در چه چیزی است؟

درخت میوه می‌هد انسان نیز میوه می‌دهد، درخت شاخ و برگ دارد و انسان نیز شاخ و برگی دارد، هر دو در طول حیات خود حوادث گوناگونی را تجربه می‌کنند، درخت ریشه دارد و انسان نیز ریشه و اصالتی دارد؛ درخت نیز مانند انسان در ابتدا ضعیف بوده و نیاز به مراقبت داشته‌است؛ درخت بیمار می‌شود و انسان نیز مریض می‌شود و ... .

اگر درختی بیمار شود چه اتفاقی خواهد افتاد، آیا درخت نیست و نابود می‌شود یا  می‌توان با درمان و مداوا آن‌را درمان نمود، انسان چطور؟ این بیماری چه زمانی خطرناک خواهد شد؟

شهید مطهری در کتاب حکمتها و اندرزها در بخشی تحت عنوان روحیه سالم درخت و انسان را با هم مقایسه کرده و می‌فرمایند:" وجود آدمی نیز مانند یك درخت بارده و ثمر بخش استو ... 

ادامه مطلب را مشاهده نمایید. 

شهید مطهری در کتاب حکمتها و اندرزها در بخشی تحت عنوان روحیه سالم درخت و انسان را با هم مقایسه کرده و می‌فرمایند:" وجود آدمی نیز مانند یك درخت بارده و ثمر بخش است" و در نهایت نتیجه گرفته‌اند که باید زمانی نگران بود که آسیب و بیماری به ریشه درخت می‌رسد چرا که با آفت‌زده‌شدن شاخ و برگ و میوه می‌توان براحتی به مداوا پرداخت اما اگر ریشه آسیب دید یگر کار به این سادگی نخواهد بود و حفاظت از شاخ و برگ و شکوفه نیاز به مراقبت‌های ویژه خواهد داشت، ایشان می‌فرمایند:

" مصیبت آن وقتی است كه آفت به ریشه درخت بخورد."

 در ادامه این قسمت از بیانات ارزشمند شهید مطهری را مرور می‌کنیم:

" اگر درختی از لحاظ ریشه و تنه سالم بوده باشد و آنگاه به واسطه بعضی پیشامدها و در اثر برخی علل و عوامل خارجی میوه اش از بین برود و یا برگش بریزد و یا شاخه اش قطع شود ، سرما شكوفه اش را بزند و یا پرندگان میوه اش را منقار بزنند و فاسد كنند و نظیر این‌ها، در عین اینكه موجب تأسف است باعث نگرانی نیست، چرا؟ زیرا خود درخت اگر سالم باشد بار دیگر برگ و شكوفه خواهد داد، میوه خواهد داد، از نو جوانه خواهد زد و سایه خواهد انداخت، در این‌گونه مواقع است كه آدمی به خود حق می دهد كه خود را تسلی داده و بگوید: " سر خود درخت سلامت باشد ". وجود آدمی نیز مانند یك درخت بارده و ثمر بخش است، اگر سالم و بی عیب باشد خرم و با نشاط است، میوه ها و شكوفه ها می‌دهد، بر سرها سایه می‌افكند، رهگذران در سایه‌اش از رنج آفتاب می‌آسایند، مانند همان درخت انواع حوادث و پیشامدها ممكن است داشته باشد، ممكن است كودكان به او سنگ بپراكنند.

آدمی سالها زحمت می‌كشد و رنج می‌برد و دسترنجی تهیه می‌نماید، بعد در اثر حوادثی آن دسترنج از دستش می‌رود، سرمای فقر او را بی برگ و نوا می‌سازد، متاع دنیا ربوده شدن و سوختن و غرق شدن و هزاران آفت دیگر دارد، در عین اینكه این حوادث موجب تأسف است، برای یك روحیه سالم و با نشاط و امیدوار جای نگرانی نیست. همان طوری كه اگر یك بدن، جوان و سالم بود وارد شدن جراحتی چندان نگرانی ندارد زیرا دوباره نسج‌ها به هم می‌آید ولی بدن ناسالم و مبتلا به مرض قند مثلاً، مدت‌ها وقت لازم است تا بتواند یك زخم كوچك را جبران كند، روحیه سالم و با نشاط و امیدوار نیز چنین است، هر نقصی را جبران می‌كند. مصیبت آن وقتی است كه آفت به ریشه درخت بخورد، اگر آفت به ریشه خورد محفوظ ماندن شاخه و میوه و برگ و شكوفه اثر ندارد. اگر خدای ناخواسته آدمی در ناحیه روح و قلب و احساسات پژمرده و افسرده باشد، ناراضی و ناخشنود باشد، به جهان بدبین باشد، خودش را تك و تنها و بی غمخوار و مدد كاری ببیند، دیگر همچو شخصی نه برای خودش و نه برای دیگران مفید نخواهد بود، آنچنان زندگی با مرگ چندان تفاوتی ندارد هر چند هزاران برگ و نوا داشته باشد."

طبقه بندی: شهید مطهری، اندیشه مطهر، جملات زیبا، کتاب،
برچسب ها:شهید مطهری، مطهری، حکمت، اندرز، حکمت ها و اندرزها، کتاب، درخت و انسان،

[ یکشنبه 7 تیر 1394 ] [ 11:23 ] [ مجید ولی‌پور ]

[ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه