تبلیغات
شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها - سبک شمردن نماز

شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها

سبک شمردن نماز

سبک شمردن نماز


درباره سبک شمرد نماز شیهد مطهری در کتاب آزادی معنوی می‌فرمایند:

" امام صادق(ع) فرمودند: انَّ شَفاعَتَنا لا تَنالُ مُسْتَخِفّاً بِالصَّلوةِ هرگز شفاعت ما به مردمی که نماز را سبک بشمارند نخواهد رسید.

امام نفرمود که شفاعت ما به مردمی که نماز نمی‏‌خوانند نمی‌‏رسد؛ آن که تکلیفش خیلی روشن است، بلکه فرمود به کسانی که نماز را سبک می‏‌شمارند. یعنی چه نماز را سبک می‏‌شمارند؟ یعنی وقت و فرصت دارد، می‏‌تواند نماز خوبی با آرامش بخواند ولی نمی‌‏خواند. نماز ظهر و عصر را تا نزدیک غروب نمی‏‌خواند، نزدیک غروب که شد یک وضوی سریعی می‌‏گیرد و بعد با عجله یک نمازی می‏‌خواند و فوراً مهرش را می‏‌گذارد آن طرف؛ نمازی که نه مقدمه دارد نه مؤخره، نه آرامش دارد و نه حضور قلب. طوری عمل می‏‌کند که خوب دیگر این هم یک کاری است و باید نمازمان را هم بخوانیم. این، خفیف شمردن نماز است. این‏‌جور نماز خواندن خیلی فرق دارد با آن نمازی که انسان به استقبالش می‏‌رود؛ اول ظهر که می‏‌شود با آرامش کامل می‏‌رود وضو می‏گیرد، وضوی با آدابی، بعد می‏آید در مصلّای خود اذان و اقامه می‏گوید و با خیال راحت و فراغ خاطر نماز می‏خواند. «السّلام علیکم» را که گفت فوراً در نمی‌‏رود، مدتی بعد از نمازْ با آرامش قلب تعقیب می‏‌خواند و ذکر خدا می‏‌گوید. این علامت این است که نماز در این خانه احترام دارد."

حال کلاه خود را قاضی کنیم و ببینیم چقدر در نمار خود حال داریم چقدر حضور قبل داریم و ... خدا ما را یاری کند تا از نمازگذاران واقعی باشیم.

 

طبقه بندی: شهید مطهری، اندیشه مطهر، جملات زیبا، ارتباط با خدا، کتاب، خلاصه کتاب،
برچسب ها:شهید مطهری، مطهری، نماز، سبک شمردن نماز، سبک شمردن، آزادی معنوی، حضور دل،

[ سه شنبه 16 تیر 1394 ] [ 10:33 ] [ مجید ولی‌پور ]

[ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه