تبلیغات
شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها - سخنور

شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها

سخنور

سخنور

دموستنس، خطیب و سیاستمدار معروف یونان قدیم، كه با ارسطو در یك سال متولد و در یك سال درگذشته اند، از آغاز رشد و تمیز و سال‌های نزدیك بلوغ برای ایراد سخنرانی آماده می‌شد، ولی نه برای آنكه واعظ و معلم اخلاق خوبی باشد، و نه برای آنكه بتواند در مجامع مهم و سخنرانی‌های سیاسی و اجتماعی نطق ایراد كند، و نه برای آنكه در محاكم قضایی وكیل مدافع خوبی باشد، بلكه فقط به خاطر اینكه علیه كسانی كه وصی پدرش و سرپرست خودش در كودكی بودند و ثروت هنگفتی كه از پدرش به ارث مانده بود خورده بودند، در محكمه اقامهی دعوی كند.

 مدتی مشغول این كار بود. از مال پدر چیزی به دستش نیامد، اما در سخنوری ورزیده شد و بر آن شد كه در مجامع عمومی سخن براند. در آغاز امر چندان سخنوری او مورد پسند واقع نشد، عیب‌هایی در سخنرانی‌اش چه از جنبه‌های طبیعی مربوط به آواز و لهجه و كوتاه و بلندی نفس، و چه از جنبه‌های فنی مربوط به انشاء و تعبیر دیده می‌شد ولی به كمك تشویق و ترغیب دوستان و با همت بلند و مجاهدت عظیم، همه‌ی آن معایب را از بین برد. سخنرانی


 خانه‌ای زیرزمینی برای خود مهیا ساخت و تنها در آنجا مشغول تمرین خطابه شد. برای اصلاح لهجه‌ی خود ریگ در دهان می‌گرفت و به آواز بلند شعر می‌خواند. برای اینكه نفسش قوّت بگیرد رو به بالا می‌دوید یا منظومه‌های طولانی را یك نفس می‌خواند. در برابر آئینه سخن می‌گفت تا قیافه‌ی خود را در آئینه ببیند و ژست‌ها و اطوار خود را اصلاح كند. آنقدر به تمرین و ممارست ادامه داد تا یكی از بزرگترین سخنوران جهان گشت.

طبقه بندی: شهید مطهری، جملات زیبا، کتاب، خلاصه کتاب، سخنرانی،
برچسب ها:شهید مطهری، داستان راستان، سخنور، سخنرانی، داستان، پشتکار، دموستنس،
دنبالک ها:داستان راستان جلد اول،

[ سه شنبه 3 شهریور 1394 ] [ 19:20 ] [ مجید ولی‌پور ]

[ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه