تبلیغات
شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها - خاطره ای از مراسم حج

شهید مطهری، معلم تمامی زمان‌ها

خاطره ای از مراسم حج

خاطره ای از مراسم حج


همانطور که می‌دانید طی چند روز اخیر دولت عربستان، خانه امن خدا را برای حاجیان خدا ناامن کرد و دست به جنایتی زد که در تاریخ زشت و کریه آنان باقی خواهد ماند و از افکار مسلمانان جهان به خصوص داغ‌دیدگان حوادث منا پاک نخواهد شد. این قوم عرب و جماعت پست، دست به کشتار عرب و عجم زدند و آنان را در حرم امن الهی که باید مبدا وحدت جهان باشد به خاک و خون کشیدند و ابعاد این مصیبت آنقدر عظیم است که بنا به فرموده مقام معظم رهبری "انسان نمی‌تواند لحظه‌ای خود را از این غم فارغ بداند و دائم در این چند روزه این غم در دل‌های ما و دیگران سنگینی می‌کند."

حادثه منا


خاطره‌ای از استاد مطهری (در کتاب آشنایی با قرآن 9) که نشان‌دهنده این است که عربستان از گذشته به‌دنبال منافع مادی بوده و با تنگ‌نظری و تحت فشار قراردادن مردم، سعی در پیشبرد اهداف شوم خود داشته‌اند را در ادامه خواهید خواند که تا حدودی ارتباط با حادثه منا دارد.

خاطره‌

در عربستان سعودی زمینه‌ی نماز جمعه‌هایی فراهم می‌شود كه اصلاً در دنیا بی‌نظیر است. در یكی از سفرهایی كه به سفر حج مشرف شده‌بودیم روز هفتم ذیحجه مصادف با جمعه بود. روز هفتم ذیحجه روزی است كه حجاجی هم كه به مدینه رفته‌اند به مكه آمده‌اند و همه‌ی حجاج در آنجا جمع شده‌اند. مردمی هم كه اهل عربستان سعودی هستند و می‌خواهند به حج بیایند آمده‌اند. در مسجدالحرام به این عظمت، یك جمعیت پانصد هزار نفری تشكیل می‌شود. عده‌ای هم برای نماز در خیابان‌ها می‌ایستند چون اتصال صف را خصوصاً با بودن رادیوها و بلندگوها كه صدای امام شنیده می‌شود شرط نمی‌دانند. 

ما وقتی خطبه‌ی این امام جماعت را گوش كردیم، گفتیم صد رحمت به این روضه خوان‌های خودمان! آنقدر بی‌محتوا بود كه خدا می‌داند! سیاست این است كه باید بی محتوا باشد. خطیب جمعه مناسك حج را برای مردم گفت. هر كس كه آنجا آمده‌است و فردا كه روز هشتم است می‌خواهد به عرفات برود مناسك حج را می‌داند. ضمناً حجاج، مذاهب مختلف دارند. تو كه وهّابی هستی كسی به حرف تو گوش نمی‌كند.

 كوچك‌ترین اشاره‌ای به مسائل مهم دنیای اسلام در این خطبه‌ها نمی‌شود و صددرصد كنترل شده‌است. یك جمعیت حدود پانصد هزار نفری كه اسلام به نام حج از یك طرف و به نام جمعه از طرف دیگر به وجود آورده‌است این طور هدر می‌رود. ***
ما وقتی خطبه‌ی این امام جماعت را گوش كردیم، گفتیم صد رحمت به این روضه خوان‌های خودمان! آنقدر بی‌محتوا بود كه خدا می‌داند! 
سیاست این است كه باید بی محتوا باشد.
****

واقعاً آن روز كه من از رادیو آن خطبه‌ها را گوش كردم و آن جمعیت را در آنجا دیدم تأسّف عجیبی به من دست داد كه چگونه نیروهای اسلام به دست این حكومت‌های فاسد و كثیف هدر می‌رود.

طبقه بندی: شهید مطهری، اندیشه مطهر، جملات زیبا، امامت و رهبری، ارتباط با خدا، خلاصه کتاب،
برچسب ها:حج، منا، عربستان، خاطره شهید مطهری، شهید مطهری، حادثه منا،
دنبالک ها:خاطره‌ای از حج آشنایی با قرآن 9،

[ دوشنبه 6 مهر 1394 ] [ 11:16 ] [ مجید ولی‌پور ]

[ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه